समाचार

भारत-चीन बीचको मैत्रीपूर्ण सम्बन्धले एसियाली क्षेत्रीमा शान्ति सुनिशचित गर्दछ।

कोभिड १९ महामारीका कारण भारतको अमेरिकासँगको व्यापारमा ठूलो गिरावट आएको देखिन्छ। दुबै देशहरूमा संक्रमितको सख्या बढ्दै गैरहेको छ जसले गर्दा द्विपक्षीय व्यापार र साथसाथै भारतको अर्थव्यवस्था मा पनि ठूलो क्षति भएको छ।

आजसम्म को मीति मा संक्रमित को संख्या हेर्ने हो भने अमेरिका पहिलो नम्बरमा छ, दोस्रो मा ब्राजिल र तेस्रो
नम्बरमा भारत मा सबैभन्दा बढी भाईरस इन्फेक्सन छ।

चीन र अमेरिका बीचको द्वन्द्वबाट नाफा प्राप्त गर्न खोज्ने क्रममा भारतले अमेरिकी कदममा सामान्यतया केही अनुसरण गरिरहेको छ। चीनसँगको भर्खरको सीमा संघर्ष पछि भारतले आर्थिक क्षेत्रमा आफ्नो राष्ट्रियता तातो बनाएको छ, चिनियाँ उत्पादन र उपकरणमा प्रतिबन्ध लगाएको छ र चीनबाट आएका कन्टेनरहरूको लागि थप कडा जाँच लगायत अन्य उपायहरू समावेश गरिएको छ।

भारत अमेरिकन समूहमा सामेल हुन हतार गर्दै छ। दुबै सफ्टवेयर र हार्डवेयर सुविधाहरूको सन्दर्भमा भारतको अपर्याप्त पूर्वाधारका कारण यो भारतको लागि यथार्थवादी अभियान होईन।

हालसालै चीन र भारतबीचको सीमा टकराव पछि तनाव कम गर्न विभिन्न चरणमा दुईपक्षीय वार्ताहरू भएका छन्। चिनियाँ राज्य काउन्सलर र विदेश मंत्री वाङ यी ले भारतीय राष्ट्रिय सुरक्षा सल्लाहकार अजीत डोभालसँग फोन वार्ता गरेका थिए जसमा दुवै पक्षले सीमा विवादमा सकारात्मक सहमतिमा पुगेका थिए।

चीन भारतको दोस्रो ठूलो व्यापार साझेदार देश हो। चीनमा बनाइएको लागत प्रभावी उत्पादनहरू भारतीय बजारमा उच्च फाइदाहरू छन्। उदाहरण को लागी, चिनियाँ ब्रांडेड उपकरण र स्मार्टफोनले भारतमा उच्च बजार शेयर राख्छ। भारतले चीनीयाँ सामाग्री मा प्रतिबन्ध लगाउनु भनेको भारतकै निम्ति दुःखदायी कुरा हुन्छ किनभने यसले भारतलाई विश्व बजारमा अन्य विकल्पहरू खोज्न सजिलो हुँदैन।

ठूलो बढ्दो अर्थव्यवस्थाको रूपमा, भारतले एशिया र विश्वमा आफ्नो स्थिति र यसको दीर्घकालीन राष्ट्रिय हितको राम्ररी मूल्याङ्कन गर्नुपर्छ। अधिक शक्तिशाली छिमेकीको सामना गर्नुपर्दा भारतले आफ्नो अवस्थाको राम्रोसँग मूल्याङ्कन गर्नुपर्छ र चीनप्रति अनुकूलित आर्थिक र कूटनीतिक रणनीतिको विकास गर्न तर्कसंगत ढङ्गले कम गर्नुपर्छ र उग्र राष्ट्रिवादको तनावलाई कम पार्नु महत्वपूर्ण छ। लेखक – शिबराज कार्की

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *