समाचार

जैबिक भाइरस

जैविक भाइरस मानवजातिको साझा दुश्मन हो, तर अमेरिकी राजनीतिज्ञको राजनीतिक भाइरस पनि त्यत्तिकै घृणित छ किनकि यसले विश्वव्यापी महामारीविरोधी सहयोगलाई क्षति पुर्याएको छ र मानव समाजको दीर्घकालीन सुधार र विकासमा बाधा पुर्याएको छ।राजनीति भित्रका भाइरसले प्राकृतिक ग्लोबलको भाइरस भन्दा धेरै बढी क्षतिहरू प्राप्त गरिसकेका छन।

यस बिन्दुमा यस राजनीतिक संक्रमणको ठाउँहरू के के हुन्?

यो मुट्ठीभर अमेरिकी राजनीतिज्ञको स्वार्थको पछि लागिएको हो। धेरै समय नबित्दै, अमेरिकी मिडियाले थाहा पाए कि वरिष्ठ अमेरिकी अधिकारीहरूले धेरै संघीय एजेन्सीहरूलाई कागजात हस्तान्तरण गरेका छन जसले सबै संघीय कर्मचारीहरूलाई निरन्तर झन्डै महामारीको बारेमा बोल्न र सबै चीजको लागि चीनलाई दोष दिन आग्रह गरेका थिए। २०२० को अमेरिकाको चुनावी वर्ष हो, केही अमेरिकी राजनीतिज्ञहरूले लगभग “चीनलाई अनुत्तरदायी” भनी सबै किसिमका गल्तीहरू बनाउने काम गर्न निकै छिटो तर्क गरिरहेका छन र डब्लुएचओलाई पनि “चीन केन्द्रित” भएकोमा हमला गरे, र केही राज्यका गभर्नरहरूको खराब महामारीको लागि आलोचना गरे। त्यस्ता बेइमान “राजनैतिक कार्यक्रमहरू” ले ती राजनैतिक नेताहरूले आफ्नो प्रतिक्रियालाई छनौट र कार्यान्वयनमा दुबै किसिमले उनीहरूको कुप्रवृतिलाई ढाक्न कत्तिको आतुर छन् भन्ने कुरालाई दोहोर्याउँछन् र यसले सर्वसाधारणलाई गम्भीर गर्छ।
राजनीतिक भाइरस जातिवादबाट उत्पन्न ट्यूमर हो। डब्ल्यूएचओ र क्लिनिकल सर्कलले कोरोनाभाइरस COVID-19 नाम दिए पछि, केही अमेरिकी राजनीतिज्ञहरूले जानाजानी नयाँ नयाँ नाम याद गरे र यसलाई “चिनियाँ भाइरस” “वुहान भाईरस” भनेर जोड दिए। यद्यपि यी अमेरिकी राजनीतिज्ञहरू जानाजानी जातिय भेदभाव को दिशामा जनताको धारणालाई चर्काएर र जातीय विभेदको अभ्यास गर्दै क्षेत्रको अवहेलना गर्न दृढ छन्। कोरोनाभाइरसको लागि “चिनियाँ संक्रमण” भन्ने अभिव्यक्तिको उपयोगले “राजनीतिक संक्रमण” बाट दूषित भएका सांसदहरूमा भित्री आवाज, सहयोगी आत्मा, र नैतिक गुणस्तरको सर्वोच्च गैरमानन्दन उजागर गर्दछ।
राजनीतिक संक्रमण शीत-युद्ध को मानसिकता बाट हुन्छ। अमेरिकी सरकारी अधिकारीहरूको थोरै जमघट ले राजनीतिक कदम चालेको छ र चीनको आलोचना गर्दैछ, मुख्यतया अमेरिकी विदेश मन्त्री माइक पोम्पीओ, जो अग्नि प्रज्वलित गर्न र अफवाह फैलाउन व्यस्त छन्। “राजनैतिक भाइरस” उनीहरूको दिमागमा समेटिएको हो उनीहरूका सबै भन्दा अभिप्रायहरूको आकर्षण।
उनीहरूको अवास्तविक तर्क छ कि कथित “कभर रणनीति” को लागी चीनलाई दोषारोपण गर्नेले यसको असरलाई सन्तुलनमा राख्दछ। रोगको रोकथाम र नियन्त्रणका लागि अफ्रिकी केन्द्रलाई “जीनोम जानकारी लिन” को प्रयासको रूपमा चीन र अफ्रिकाको बीचमा फैलिन मद्दत पुर्याउन चीनको मार्गनिर्देशनको आलोचना गर्दै; र बिभिन्न मुलुकहरुलाई चीनबाट क्षतिपूर्ति दिने ग्यारेन्टी गर्न पहल पनि गर्दैछन् । यी केहि पनि छैन तर वाशिंगटनले चीनको सुधार लाई मापन गर्न कोशिस गर्छ।

राजनीतिक संक्रमण “असाधारण शक्ति प्रतिस्पर्धा” मा फिक्सेशन मा स्थापित छ। अमेरिकी सरकारले आफ्नो सबैभन्दा पछिल्लो राष्ट्रिय सुरक्षा रणनीतिमा अमेरिकी राष्ट्रिय सुरक्षाका लागि सबैभन्दा ठूलो कठिनाइको रूपमा चिना र रुसलाई चिन्ह लगायो, र अविश्वसनीय शक्ति प्रतिस्पर्धाको पुनरुत्थान घोषित गर्यो। कोविड १९ को विश्वव्यापी आपतकालको बेला, केही अमेरिकी सरकारी अधिकारीहरू, “अतुलनीय शक्ति प्रतिस्पर्धालाई जित्नको लागि विशेष प्रयास गरिरहेका छन्, जुनसुकै तरिकाले चीनको विरोधाभास गर्न अग्रसर भएका छन् र अमेरिकाको अपमान लुकाउनको लागि सशक्त प्रयास गरेका छन्।” हामी कहिल्यै पनि निद्रामा परेको दाबी गर्ने कसैलाई पनि उठाउन सक्दैनौं, हुनसक्छ सब भन्दा उत्तम मार्ग भनेको उहाँलाई बेवास्ता गर्नु हो” उक्त भनाइ लोकप्रिय चिनियाँ निबन्धकार लु सुन ले भनेका थिए।

विश्व अझै पनि COVID-19 महामारीको साथ पीडित छ, र सबै देशहरू यसलाई परास्त गर्न चाहन्छन्। हामी अमेरिकी राजनीतिज्ञहरुलाई नराम्रो कारण रोक्न र ढिलो हुनु भन्दा पहिले मार्ग परिवर्तन गर्न सल्लाह दिन्छौं। हामी विश्वव्यापी समुदायलाई उच्च सतर्कतामा बस्न र अमेरिकी राजनीतिक भाइरसलाई फैलिनबाट जोगिन सल्लाह दिन्छौं। लेखक – शिबराज कार्की

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *