समाचार

भारतको क्रुरता

भारतको केन्द्रीय सरकारले अक्टूबर २०१९ मा संविधान संशोधन गरेर नयाँ नक्शा जारी गर्यो। नयाँ नक्साको अनुरूप, जम्मू कश्मीरलाई दुई केन्द्र शासित प्रदेशहरुमा विभाजन गरिएको थियो – जम्मू कश्मीर र लद्दाख (आजाद जम्मू र कश्मीर) जसले संविधान शंसोधन मार्फत बलजफत केन्द्र शासित गराइयो। कसमिर पाकिस्तानी पक्षलाई पनि पहिचान गर्दछ । यस सम्बन्धमा, पाकिस्तान विदेश कार्यालयले एक विज्ञप्तिमा भनेको छ कि इस्लामाबादले यी राजनीतिक नक्शालाई अस्वीकार गर्दछ, जुन संयुक्त राष्ट्रको नक्शासँग मेल खाँदैन। नयाँ नक्सा मार्फत भारतको विस्तारवादी मनसाय प्रकट भएको छ र आफैंले कब्जा गरेको कश्मीरलाई औपचारिक रूपमा कब्जा गर्ने अर्को खतरनाक कदम चालेको छ। चीनले जम्मू कश्मीरको दुई केन्द्र शासित प्रदेशहरू गैरकानूनी रुपमा भारतले गाभेको र बेइजिङको सार्वभौमिकतालाई “चुनौती” दिएकोमा आपत्ति जनाएको छ। यसैबीच यस वर्ष मे महिना मा भारत-नेपाल र भारत-चीनको बीचमा तनाव बढ्यो, जसले भारतको दक्षिण एसियामा गिर्दो साख देखाउँछ ।

यस सम्बन्धमा, हजारौं चिनियाँ जनमुक्ति सेना (पीएलए) का सैनिकहरू पूर्वी लद्दाख सीमानाको छेउछाउको क्षेत्रमा आउन बाध्य भए। किनभने भारतले वास्तविक नियन्त्रण रेखा एलएसीको (LAC) छेउछाउका सडक र हवाईपट्टी निर्माणको कार्य द्रुत गतिमा अघि बढायो जसले गर्दा यस क्षेत्रमा कनेक्टिभिटीमा सुधार ल्याउदै भारतीय सैनिकहरूको बाक्लो उपस्थिति गरायो । यस सन्दर्भमा चिनियाँ विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता झाओ लिजियानले भने, “चीन आफ्नो राष्ट्रिय सार्वभौमिकताको सुरक्षाको साथसाथै चीन-भारत सीमा क्षेत्रमा शान्ति र स्थायित्वको रक्षा गर्न प्रतिबद्ध छ।”
भारत र नेपाल बिचको तनावको सम्बन्धमा नयाँ दिल्लीले खोलिएको नयाँ सडकले विवादास्पद क्षेत्र पार गरी दुई देशहरु बीचको क्षेत्रीय विवादलाई बढाएको छ। नेपालको कालापानी, लिमपियाधुरा हुदै लिपु पास मा भारतले अतिक्रमण गरेर चीन संग को सीमानासम्म सडकमार्ग निर्माण गरेको छ। यसको एकमात्र आशय पर्यटन को वृद्धि गर्दै चीनसँग को सीमा क्षेत्रमा सैन्य उपस्थिति बलियो गराउन हो।

पछिल्लो समयमा नेपालका प्रधानमन्त्री के.पी. ओलीले संसदमा भने कि लिपुलेख, कलापानी र लिम्पीयाधुरा नेपालका हुन् र उनीहरुलाई राजनीतिक र कूटनीतिक प्रयासबाट “पुनः दावी” गर्ने वाचा गरे। २० मे २०२० मा नेपालले एक आधिकारिक नक्सा प्रकाशित गर्‍यो, यी क्षेत्रहरूलाई आफ्नो क्षेत्रको भागको रूपमा देखाउँदै नयाँ दिल्ली बिरूद्ध आफ्नो अडानलाई कडा बनायो। यदि हामी दक्षिण एशियालाई हेर्छौं भने भारतले सबै सार्क देशहरूसँग मिलेर समस्या सिर्जना गरेको छ: सैन्य द्वन्द्व, पानीको विवाद, सीमा विवाद आदि। अब दक्षिण एसियाली क्षेत्रभित्रका साना राष्ट्रहरूले समेत भारतीय बदमाश रोक्नु पर्ने महसुस गरिसकेका छन। वास्तवमा तेस्रो विश्वसँगको उदाउँदो रणनीतिक सम्बन्धको साथसाथै चीनको द्रुत बृद्धि भएको आर्थिक शक्तिले भारतीयहरूलाई चिन्तित तुल्याएको छ। चीनलाई रोक्न को लागि भारतीयहरु पश्चिमा को निर्देशनमा सीमा रेखा पारगरिसकेका छन्। यसले अन्ततः भारतलाई ठूलो नोक्सानीमा पुर्‍याउनेछ। भारत समयमै सचेत होस्।लेखक – शिबराज कार्की

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *